Bangkoks 'sorte mandag'

Nyheder

Myndigheder beroliger turister inden Bangkoks 'sorte mandag'

Demonstranter har varslet, at de vil lægge Thailands hovedstad ned.

Lige nu er det højsæson for rejsende i Thailand, og mange starter eller slutter ferien med et stop i hovedstaden Bangkok.

Men på mandag vil de muligvis befinde sig i en by, der er mere eller mindre lukket, hvis demonstranter gør alvor af truslerne om at lukke hovedstaden ned.

Demonstranterne har meldt ud, at de vil besætte Bangkok, og at de blandt andet vil blokere alle hovedveje, sætte protestpodier op over hele byen, forhindre statsansatte i at tage på arbejde og lukke for strøm- og vandforsyning til regeringskontorer og til premierministeren og de øvrige ministres boliger. Det skriver avisen Bangkok Post.

LÆS OGSÅDemonstranter gør klar til at lukke Bangkok ned

Men selv om det altså kan gøre det noget besværligt at bevæge sig rundt i storbyen, lover demonstranterne ifølge Thailands turistmyndigheder, at de ikke vil obstruere den offentlige transport - herunder bybusser, højbane og toge.

Myndighederne har også meldt ud, at mange af byens seværdigheder, som tusindvis af turister dagligt besøger, vil forblive åbne i »besættelsestiden«.

De anbefaler dog rejsende om at holde sig væk fra store folkemængder:

»Turister anbefales dog til at være årvågne og undgå områder, hvor mange folk samles«, er beskeden ifølge Bangkok Post til rejsende.

Uro får turister til at holde sig væk
Også protestleder Suthep Thaugsuban har meldt ud, at nedlukningen ikke er rettet mod turister, som kan bevæge sig frit til og fra byens lufthavne.

»Vi vil tillade turbusser at bruge en vejbane, som åbnes for busser, ambulances og andre redningskøretøjer«.

Bangkoks to lufthavne vil efter planen fungere som normalt på 'sorte mandag', som nedlukningen er blevet døbt. Dog anbefales rejsende at indregne ekstra tid til at komme ud til lufthavnene.

LÆS OGSÅUdenrigsministeriet: Danske rejsende i Bangkok skal passe på

De thailandske myndigheder har lavet en aftale med flyselskaber om at åbne for check in op til fire timer før afgang. Hvis man har spørgsmål om sin flyrejse, bør man rette den direkte til flyselskabet.

Besættelsen af byen kan vare i flere dage, og nedlukningen har fået turistbranchen til at diskutere, om der bør sættes informationscentre op på centrale steder i byen, og 150 frivillige er dedikeret til at hjælpe turister med spørgsmål og problemer.

Udenrigsministeriet herhjemme skriver i sin rejsevejledning, at »sorte mandag«kan medføre trafikale problemer. I rejsevejledningen rådes danske rejsende også til at holde sig væk fra demonstrationer og opbud af militær og politi.

Og så bør man holde sig opdateret om udviklingen i byen:

»Hvis man opholder sig i Bangkok, bør man forsat følge med i udviklingen, f.eks. via medier, rejsearrangør eller hotellet. Demonstrationer i Bangkok i 2010 medførte omfattende vold og mange dødsofre«, skriver rejsevejledningen.

LÆS OGSÅDansk ambassadør: Frygt for voldelig udvikling i Thailand

Den ustabile situation i landet, som bunder i utilfredshed med landets premierminister, Yingluck Shinawatra, har påvirket turisttilstrømningen i Bangkok. Turistmyndighederne forventes en nedgang i antallet af rejsende i hovedstaden på fire til fem procent i første kvartal af 2014, hvis demonstrationerne fortsætter.

Der skal være valg i Thailand 2. februar. Oppositionen vil blokere afstemningen, fordi de frygter, at det vil lykkes Shinawatra-klanen at fastholde magten i landet.

 

kilde politiken


ADM d. 11/01/2014 06:52:26 | 0 Kommentarer | Udskriv

Kommentarer

Der er ikke skrevet kommentarer.

Kommentér

Du skal logge ind for at kommentere.

Vurderinger

Du skal være registreret bruger for at kunne vurdere.

Log ind eller meld dig til.

Ingen vurderinger endnu.

Velkommen til ThaiDK

Siden for dem med interesse i Thailand
For at kunne skrive og deltage i debatten og chatten er du nødt til at være registreret bruger på siden
At blive registreret bruger er gratis Du kan melde dig til ved at klikke HER

Til minde om dem vi har mistet

 Tænd et lys 42 lyser nu
 Seneste fra: up2you

Besøgende

Gæster online: 5
Ingen brugere online

Antal brugere: 657
0
Nyeste bruger:  Smukke Erik
 78609944 besøg
16172 besøg pr. dag
Siden dannet på: 0.04 sekunder

Madopskrifter

Nyeste opskrifter
Hindbærtærte 4473
GAMMELDAGS ÆBLEKAGE 6121
FROMAGE 6023
surdej 9214
Kylling i Coca-Cola 6428
Populære opskrifter
STEGTE RIS MED ANANAS 21665
Penang curry 21163
Pandekager med fyld. 21026
Hjemmebagt rugbrød 20103
"HVIDLØGSREJER" 17103
Opskriftssøgning
Tilføj/Find en opskrift
Info om opskrifter
Tilføjede opskrifter: 62
Opskrifts-kategorier: 11
Læst antal gange: 293420

Gode Links

Bank foreign currency exchange rates
Immigration Bureau (visa)
Forex/Valuta » DK-THB
Thai to english
Bangkok Post
Danmark Royal Thai Embassy
sas
Wat Pa Dragør
Pantip
Her tryller vi lange links korte.
Castle Howchow
Thai Air dk
Tradukka Translate
Lær thailandsk tale og skrift.
sven-hansen

Log ind

Brugernavn

Kodeord



Er du endnu ikke tilmeldt bruger?
Klik her for at oprette dig.

Har du glemt dit kodeord?
Bed om et nyt ved at klikke her.

Replikboks

Du er nødt til at logge på for at skrive en replik.

nej
23-03-2023 08:36
Reddet i sidste øjeblik Da en uheldig frø fandt sig i en slanges giftige greb, trådte en modig thailandsk mand til for at redde frøen. Se hele den intense redning HER
nej
22-03-2023 11:24
Få MitID med pas Hvis du ikke ønsker at gå i Borgerservice, kan du få MitID hjemmefra - med MitID appen og dit pas. »KLIK HER
nej
21-03-2023 08:06
Kan lave din jobansøgning på 20 sekunder Nu er det muligt at få en robot til at skrive din jobansøgning »Se HER Hvordan
nej
19-03-2023 11:52
Skaber panik på plejehjem En gruppe modige lokale måtte redde en ældre kvinde fra en fem meter lang kongekobra, der havde sneget sig ind i plejehjemmets have »SE Video HER
IT
17-03-2023 18:22
Spanien - danskernes foretrukne feriedestination - melder sig nu ind i rækken af lande, der ikke vil veksle danske kontanter. https://ekstrabla.
..em/9679791
nej
17-03-2023 18:00
Nu kan Inger Støjberg væltes music https://ekstrabla.
..678112.ece
nej
16-03-2023 12:39
Storalarm i Thailand: Radioaktiv cylinder forsvundet https://www.bt.dk.
..forsvundet
nej
15-03-2023 12:47
Øl, fisse og hornmusik: Banken smed ham ud ølkrus https://ekstrabla.
..ud/9666025
15-03-2023 09:23
Beautiful North Korean Women Gallery Thumb https://bangkokja.
..ean-women/
nej
14-03-2023 15:33
Anderledes: 15-årig driver hashbod https://ekstrabla.
..od/9674812
IT
12-03-2023 12:22
Gemte sig bag vaskemaskine Grin https://ekstrabla.
..671786.ece
ADM
09-03-2023 12:30
up2you Sådan aktiverer man link se her: https://www.thai-.
..ad_id=9266
09-03-2023 09:04
Hvordan aktiverer man link her inde...? Shock
09-03-2023 09:02
Nu er det ikke kun i Thailand der er problemer med at veksle Danske Kroner: https://finans.dk.
..-udlandet/
09-03-2023 08:38
Rolig nu Skipper Grin

Alt indhold på denne side er Copyright @ copy 2009 Thai DK Debat Forum Alle rettigheder forbeholdes Siden er optimeret til 1024 * 768
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2023 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Siden dannet på: 0.18 sekunder | 78,609,944 Unikke besøg | jQ Blog