Ambassadør: Usædvanligt syn i Bangkok

NyhederFrygten for skyllende vandmasser har lagt sig tungt over den ellers pulserende millionby.

Lørdag eftermiddag meddelte flere internationale nyhedsbureauer, at den centrale del af Bangkok ville slippe for massive oversvømmelser.

Ugen igennem har myndighederne ellers frygtet, at byen ville blive gennemskyllet, når det sæsonbestemte tidevand lørdag ville nå sit højeste niveau.

Nu synes de i forvejen hårdtprøvede dæmninger og diger alligevel at have modstået det massive pres fra vandet, der dog fortsat siver ned fra de nordlige provinser.

Forbeholden ambassadør

"Umiddelbart er det nærliggende at konkludere, at pumperne, der arbejder på højtryk, har virket. Jeg hører dog også meldinger om, at vandet måske bare kommer langsommere end ventet, så vi ikke være sikre på, at risikoen er drevet over endnu," siger Danmarks ambassadør i Thailand, Mikael Hemniti Winter, til JP.dk.

Han beskriver, hvordan stemningen i Bangkok bærer kraftigt præg af indbyggernes frygt for vandmasserne.

"Tidligere i dag kørte jeg en tur rundt i byen på min motorcykel. Selv om store dele af byen er uberørt af vandet, var stemningen og det syn, der mødte mig, helt anderledes end normalt - meget mindre hektisk. Forventninger og frygt for, hvordan det ville gå i dag, har fået mange til at forlade byen og rejse til sydlige provinser. I byens hjerte, forretningsdistriktet, ser man utallige små diger og stablede sandsække, som skal sikrer husene, hvis vandet rammer," fortæller Mikael Hemniti Winter.

Tomme butikshylder

Kort før jp.dk fanger ham på telefonen, har han været ude at handle i et af Bangkoks supermarkeder. Hylderne vidnede om, at borgerne især har hamstret toiletpapir, vand, konserves og minutnudler.

Friske varer som frugt og grønt er der ifølge ambassadøren fortsat rigeligt af.

"Noget af det mest bemærkelsesværdige er, at folk har parkeret deres biler på motorvejene, der er bygget på høje søjler over gaderne i byen. Bilerne holder tæt i begge spor, så der går lang tid, inden de sidste kan komme ud, men thaierne synes, at det er bedre end at få motoren ødelagt," konstaterer han

Fin håndtering

Selv om myndighedernes desperate forsøg på at lede vandet uden om hovedstadens centrum synes at være lykkedes, er problemerne i Thailand langt fra løst.

I syv af byens 50 distrikter når vandstanden fortsat indbyggerne til livet, og længere nordpå er adskillige hjem fuldstændig ødelagt. Alligevel har oversvømmelserne ikke givet overarbejde på den danske ambassade.

"Vi har fået forbløffende få henvendelser fra danskere i Thailand, og stort set ingen af dem har været direkte relateret til vandet. Folk har umiddelbart fundet oplysninger på nettet, hvor de thailandske myndigheder leverer en løbende og fin opdatering," siger Mikael Hemniti Winter.

Hårdt ramt

Der er tale om de værste oversvømmelser i Thailand i 60 år.

Mindst 373 mennesker har mistet livet, og omkring en fjerdedel af landets rismarker er ødelagte.

Herhjemme fraråder Udenrigsministeriet fortsat alle ikke-nødvendige rejser til Bangkok.


ADM d. 31/10/2011 08:46:56 | 0 Kommentarer | Udskriv

Kommentarer

Der er ikke skrevet kommentarer.

Kommentér

Du skal logge ind for at kommentere.

Vurderinger

Du skal være registreret bruger for at kunne vurdere.

Log ind eller meld dig til.

Ingen vurderinger endnu.

Velkommen til ThaiDK

Siden for dem med interesse i Thailand
For at kunne skrive og deltage i debatten og chatten er du nødt til at være registreret bruger på siden
At blive registreret bruger er gratis Du kan melde dig til ved at klikke HER

Til minde om dem vi har mistet

 Tænd et lys 42 lyser nu
 Seneste fra: up2you

Besøgende

Gæster online: 3
Ingen brugere online

Antal brugere: 657
0
Nyeste bruger:  Smukke Erik
 78610249 besøg
16172 besøg pr. dag
Siden dannet på: 0.07 sekunder

Madopskrifter

Nyeste opskrifter
Hindbærtærte 4473
GAMMELDAGS ÆBLEKAGE 6121
FROMAGE 6023
surdej 9214
Kylling i Coca-Cola 6428
Populære opskrifter
STEGTE RIS MED ANANAS 21665
Penang curry 21163
Pandekager med fyld. 21026
Hjemmebagt rugbrød 20103
"HVIDLØGSREJER" 17103
Opskriftssøgning
Tilføj/Find en opskrift
Info om opskrifter
Tilføjede opskrifter: 62
Opskrifts-kategorier: 11
Læst antal gange: 293420

Gode Links

Bank foreign currency exchange rates
Immigration Bureau (visa)
Forex/Valuta » DK-THB
Thai to english
Bangkok Post
Danmark Royal Thai Embassy
sas
Wat Pa Dragør
Pantip
Her tryller vi lange links korte.
Castle Howchow
Thai Air dk
Tradukka Translate
Lær thailandsk tale og skrift.
sven-hansen

Log ind

Brugernavn

Kodeord



Er du endnu ikke tilmeldt bruger?
Klik her for at oprette dig.

Har du glemt dit kodeord?
Bed om et nyt ved at klikke her.

Replikboks

Du er nødt til at logge på for at skrive en replik.

nej
23-03-2023 08:36
Reddet i sidste øjeblik Da en uheldig frø fandt sig i en slanges giftige greb, trådte en modig thailandsk mand til for at redde frøen. Se hele den intense redning HER
nej
22-03-2023 11:24
Få MitID med pas Hvis du ikke ønsker at gå i Borgerservice, kan du få MitID hjemmefra - med MitID appen og dit pas. »KLIK HER
nej
21-03-2023 08:06
Kan lave din jobansøgning på 20 sekunder Nu er det muligt at få en robot til at skrive din jobansøgning »Se HER Hvordan
nej
19-03-2023 11:52
Skaber panik på plejehjem En gruppe modige lokale måtte redde en ældre kvinde fra en fem meter lang kongekobra, der havde sneget sig ind i plejehjemmets have »SE Video HER
IT
17-03-2023 18:22
Spanien - danskernes foretrukne feriedestination - melder sig nu ind i rækken af lande, der ikke vil veksle danske kontanter. https://ekstrabla.
..em/9679791
nej
17-03-2023 18:00
Nu kan Inger Støjberg væltes music https://ekstrabla.
..678112.ece
nej
16-03-2023 12:39
Storalarm i Thailand: Radioaktiv cylinder forsvundet https://www.bt.dk.
..forsvundet
nej
15-03-2023 12:47
Øl, fisse og hornmusik: Banken smed ham ud ølkrus https://ekstrabla.
..ud/9666025
15-03-2023 09:23
Beautiful North Korean Women Gallery Thumb https://bangkokja.
..ean-women/
nej
14-03-2023 15:33
Anderledes: 15-årig driver hashbod https://ekstrabla.
..od/9674812
IT
12-03-2023 12:22
Gemte sig bag vaskemaskine Grin https://ekstrabla.
..671786.ece
ADM
09-03-2023 12:30
up2you Sådan aktiverer man link se her: https://www.thai-.
..ad_id=9266
09-03-2023 09:04
Hvordan aktiverer man link her inde...? Shock
09-03-2023 09:02
Nu er det ikke kun i Thailand der er problemer med at veksle Danske Kroner: https://finans.dk.
..-udlandet/
09-03-2023 08:38
Rolig nu Skipper Grin

Alt indhold på denne side er Copyright @ copy 2009 Thai DK Debat Forum Alle rettigheder forbeholdes Siden er optimeret til 1024 * 768
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2023 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Siden dannet på: 0.18 sekunder | 78,610,249 Unikke besøg | jQ Blog