Se emne

Thai-Dk Din debat side :: Bo og leve i Thailand :: Diverse
Hvem er her? 1 gæst(er)
 Udskriv emne
Kriminelle faranger
AK81
Skrevet d. 01-10-2026 13:54
Bruger avatar

Bruger

Antal indlæg: 331
Tilmeldt: 09.11.11
 Status: Offline

Frontmand for landskendt resort: Jeg skal godkende alt du skriver om mig på sociale medier

Ifølge Kenn Holm kendt fra DR-succeen Mændenes Paradis er det et krav, at han godkender opslag på sociale medier, hvis de omhandler ham.

Et af kendetegnene ved sociale medier er, at man som udgangspunkt kan omtale alt og alle – uanset om de pågældende ønsker det eller ej. Eksempelvis hvis man har haft dårlige oplevelser på en restaurant, eller man ønsker at bakke op om en navngiven politiker.

Men sådan ser man ikke på det hos Thani Beach-resortet i Thailand, der blev kendt via DR-succeen Mændenes Paradis. En danskerkoloni ved storbyen Udon Thani, der som udtalt ambition har at skabe et fællesskab for danske mænd i den pensionsmodne alder – og deres eventuelle thailandske kærester og koner.

»læs mere her.journalista.dk
Til forsiden  Til toppen  Til bunden
yindee
Skrevet d. 02-10-2026 14:33
Bruger avatar

Bruger

Antal indlæg: 3651
Tilmeldt: 20.02.09
 Status: Offline

THANI BEACH ER KONKURSTRUET!

Kassen er gabende tom. Gælden er tocifret millionstor. Og alligevel har selskabet bag Thani Beach lovet danske købere 3 × 30 års leje og vedligeholdelse.

Årsregnskabet for 2025 er nu endelig indleveret — mere end tre måneder for sent. Samtidig blev regnskabet for 2024 lagt frem, 15 måneder forsinket. Begge dele først efter massivt pres fra graverjournalisterne i Journalista og i forskellige grupper på Facebook.

Tallene viser en virksomhed, der ifølge regnskabet kun har kontanter til få måneders drift, mens salget på resortet ved Udon Thani står stille.
Det rejser det spørgsmål, som køberne ikke kan komme udenom:

Hvordan honorerer man 30 års leje — endsige 90 års leje og vedligeholdelse — når kassen allerede er tom, og vedligeholdelsen af husene ifølge beboerne er stoppet?

Thani Beach blev kendt fra DR dokumentaren Mændenes paradis, hvilket også aktivt bruges i markedsføringen, af det skrantende resort.
Nu viser det bagvedliggende selskabs egne tal et helt andet billede: behov for ny kapital, stærkt forsinkede regnskaber og en drift, der ifølge tallene knap rækker måneder frem.

»Læs hele afsløringen på Journalista.dk.
Til forsiden  Til toppen  Til bunden
Gå til debat:
 

Lignende tråde

Emne Forum Svar Nyeste indlæg
De kære Faranger, herlige festliglige De fastboende 34 01-01-2026 12:04
Os almindelige kriminelle Nyheder på dansk 1 19-05-2011 12:27
kriminelle fastboende De fastboende 1 27-02-2011 00:44
De fattige faranger De fastboende 2 20-01-2011 13:47
Thailændere kontra faranger. De fastboende 3 16-10-2010 05:45

Alt indhold på denne side er Copyright @ copy 2009 Thai DK Debat Forum Alle rettigheder forbeholdes Siden er optimeret til 1024 * 768
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2026 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Siden dannet på: 0.24 sekunder | 178,317,527 Unikke besøg | jQ Blog