Antal indlæg: 1904 Tilmeldt: 23.10.09 Status: Offline
Dar bringer Thailand til Tåsinge: Åbner massageklinik
Snart kan man også få sig en massage i Vindeby Centret på Bregningevej 39 på Tåsinge. En ny wellnessklinik under navnet Thai Massage by Dar kan 5. september slå dørene op med lovningen om en autentisk oplevelse og et bredt udvalg af behandlinger.
Bag klinikken står Sangsunudda Sitarisu. Som forretningens navn også antyder, går hun dog under navnet Dar. Hun har flere års erfaring inden for både traditionel thaimassage, sportsmassage og andre former for kropsbehandling.
Med klinikken har hun en ambition om at skabe et sted, hvor både lokale og besøgende kan finde balance og fornyet energi, siger hun.
Alle interesserede inviteres til åbent hus fredag 19. september fra klokken 13 til 16. Her kan man se klinikken, høre mere om behandlingerne og smage en let thailandsk inspireret anretning.
Antal indlæg: 3541 Tilmeldt: 03.07.09 Status: Offline
Thailand har valgt en ny premierminister
Thailands parlament har fredag valgt konservative Anutin Charnvirakul som premierminister, blot en uge efter at hans forgænger blev afsat af en domstol.
Der er for tiden kaotiske tilstande i thailandsk politik, hvor Anutin Charnvirakul nu bliver regeringsleder efter – indtil for nylig – at have været vicepremierminister.
Anutin Charnvirakul er leder af partiet Bhumjaithai, som var det næststørste parti i regeringskoalitionen, inden det i juni trak sig.
Nu sætter det sig på magten på baggrund af en aftale med oppositionspartiet People’s Party, som anses for at være progressivt.
For at få støtte fra People’s Party har Anutin lovet en folkeafstemning om tilføjelser til forfatningen samt at udskrive valg inden for fire måneder.
Anutin Charnvirakul ses især som konservativ, hvad angår forholdet til det thailandske monarki, som han er stærk fortaler for.