Debatemne: Thai-Dk Din debat side :: film og dokumentare danske..

Oprettet af bebe d. 21-04-2025 11:47
#91

Det er historien om det, der kaldes for Danmarkshistoriens største rockband.

Det er den sande fortælling om et ualmindeligt sammenspist orkester, der i 9 år på trods af daglige konflikter, tilbragte næsten alle døgnets vågne timer i hinandens selskab.

De havde de vilde ambitioner fra allerførste dag, og selv når det slog fuldstændig fejl - som for eksempel deres desperate forsøg på at indtage USA - bevarede de en stædig tro på, at alt kan lade sig gøre.

"Grib dagen og tag chancen" er fortæmoralellingens , og ledsaget af den eviggrønne musik, er filmen en skøn festrejse ind i Gasolin's univers krydret med en tidsånd og epoke, som mange ville ønske stadig eksisterede.

For første gang siden bruddet er bandet samlet igen i Anders Østergaards portrætfilm af en epoke og de fire individer, der skabte den.

Gasolin' har udviklet sig til en myte " Alle har et forhold til Gasolin". Deres historie er vores historie.



Redigeret af bebe d. 21-04-2025 11:48